Diastaza mišic rektusov se najpogosteje pojavi pri nosečnicah, s katero se sreča približno 2/3 nosečnic.

Kaj pravzaprav to je?

Pojavi se »presledek« med desno in levo stranjo m. rectus abdominis (prečna trebušna mišica). Izgleda kakor da bi bile ženske po porodu še vedno noseče, saj trebuh “sili” navzven. Pogosto je označena kot razmak, v katerega lahko vstavimo 2-3 prste (to lahko poskusite tudi sami).

Medicinsko stališče:
Med nosečnostjo se zaradi rasti maternice raztegnejo abdominalne (trebušne) mišice. To lahko povzroči, da se dve veliki paralelni mišici, ki se srečata na sredini trebuha, ločita – pojav se imenuje »diastasis rectis abdominis«. Diastaza rektusov lahko povzroči izboklino na sredi trebuha, kjer sta se mišici ločili.

Pojavi se lahko tudi pri novorojenčkih, kjer ponavadi izzveni sama od sebe. Moški pa se lahko srečajo s to nevšečnostjo zaradi nepravilne prehrane, izvajanje trebušnjakov in/ali napačnega dvigovanja uteži, možen pa je tudi kakšen drug razlog.

Diastaza rektusov

Diastaza rektusov

Če ima ženska več kot enega otroka, ima večje tveganje za nastanek diastaze, še posebej, če je med posameznimi nosečnostmi minilo zelo malo časa. Prav tako pa imajo več možnosti nosečnice starejše od 35 let in tiste, ki imajo težkega otroka oz. pričakujejo dvojčke, trojčke…

Nosečnost postavi trebušne mišice pod velik stres, tako da včasih preprosto ne morejo več zadržati primarne oblike. Distaza pomeni razmik. “Rektusov” pa se nanaša na trebušno mišico, ki se ji v latinščini reče rectus abdominis.

Kadar se mišice, kot v tem primeru, postavijo na stran, imajo maternica, črevo in ostali organi nad seboj le še tanko tkivo (peritonej in kožno ter podkožno tkivo), ki jih drži na mestu. Brez mišične pomoči je lahko vaginalni porod težavnejši. Prav tako pa lahko to stanje povzroči bolečine v križu, zaprtje in uhajanje urina. Lahko povzroča tudi težave pri dihanju in normalnem gibanju. V redkih in ekstremnih primerih se lahko peritonej (potrebušna mrena) strga in organi pogledajo ven, kar imenujemo kila.

Razmik se ponavadi po porodu skrči, ampak študije na ženskah z diastazo rektusov so pokazale, da mišice niso zavzele svoje originalne pozicije še leto po porodu (Coldron idr. 2008).

Kako si lahko pomagam ali škodujem?

Ne naprezaj se!

To lahko stvari samo še poslabša. Dvigovanje težkih bremen, tudi vašega otroka, obremenjuje vezivno tkivo in se ga je priporočljivo čimbolj izogibati.

Z vadbo je treba biti zelo pazljiv.

Večina vadbenih nasvetov in fitnes rutin vključuje trebušnjake, sklece, oporo spredaj, ki še poslabšajo razmik trebušnih mišic. Prav tako ni najbolj priporočljivo plavanje (se iztegujemo in s tem raztegujemo mišice), tudi nekatere izmed joga pozicij niso najbolj primerne (npr. smrekica, slika »smrekica«). Prav tako so vse vaje na kolenih in rokah vsaj na začetku odsvetovane.

“Smrekica”

Pilates je ena izmed vrst vadbe, ki vas bo pomagala okrepiti in naučiti, kako se lahko bolj zanašate na m. transversus abdominis (globje mišice), namesto na zunanje. To pa ne pomeni, da so vse pilates vaje primerne in dobre med nosečnostjo ter po njej, zato je dobro najti strokovnjaka, ki ve, kaj je diastaza rektusov.

Pripravil sem nekaj primernih vaj, ki jih lahko s pravilno kontrolo in dihanjem izvajate sami doma. Pri vsaki vaji naredite okoli 10-15 ponovitev (razen če v videu piše drugače) in ponovite 2-3 serije.

Najboljše pa je, da se vaj za krepitev trupa lotite že preden zanosite, ko še nimate težav z razmikom abdominalnih mišic.

Preden pričnete s kakršno koli obliko vadbe med ali po nosečnosti, se morate posvetovati s svojim zdravnikom, kaj je pametno početi in kakšne so omejitve.

Luka Rajh, mag. kin.
______________________________________________

Če imate kronične, nespecifične ali specifične bolečine v hrbtenici (ledveni del, prsni del hrbtenice ali vratu), se srečujete z bolečinami v ramenih, kolkih, kolenih in vam je svetovana nadaljnja vadba pod strokovnim vodstvom, ali pa trpite za kronično boleznijo in bi radi pričeli z gibanjem, prijavite na BREZPLAČNI POSVET in skupaj bomo odkrili kaj je vzrok za vaše težave.

Prijavite se na brezplačni posvet!

Viri:

Coldron, Y., Stokes, M. J., Newham, D. J., & Cook, K. (2008). Postpartum characteristics of rectus abdominis on ultrasound imaging. Manual therapy13(2), 112-121.