Hallux valgus ali izkrivljeni nožni palec je progresivna deformacija stopala, pri kateri gre za deformacijo prve stopalne kosti (prve metatarzalne kosti), pogosto ga spremljajo poslabšanje funkcionalnosti stopala in bolečina. Gre za postopno subluksacijo (zvijanja/izkrivljanja fiziološkega kota) v sklepu, kar privede do abdukcije (odmika) prve metatarzalne kosti in addukcije (primika) falange, kar pomeni, da gre palec postopoma iz naravnega položaja v valgus položaj (palec proti kazalcu). Pojavi se pri dobrih 20% odraslih (med 18. in 65. letom starosti) in pri okoli 35% starejših od 65 let. Pri ženskah je pojavnost večja (ženske 30%, moški dobrih 10%; v starosti do 65 let).
Anatomija
Palec (hallux) je sestavljen iz treh kosti: prve metatarzalne kosti, prve proksimalne falange in prve distalne falange (ostali prsti so sestavljeni iz štirih kosti, ki imajo še intermedialno falango).
Ima tri sinovialne sklepe. Prvi sklep se nahaja med medialno klinasto kostjo in prvo metatarzalno kostjo, ne omogoča veliko gibanja. Drugi sklep povezuje prvo metatarzalno kost in prvo proksimalno falango. Sklep omogoča fleksijo (upogib) in ekstenzijo (izteg) palca in malo abdukcije (odmika) in addukcije (primika) proti kazalcu. Zadnji sklep je povezava med falangama palca. Ta sklep omogoča fleksijo in ekstenzijo.
Kot med proksimalno falango in prvo metatarzalno kostjo je poznan tudi kot hallux valgus kot, ki je lahko:
- manjši od 15° (normalno)
- večji od 20° (povečan in obravnavan kot nenormalno)
- kot med 45-50° (obravnavan kot drastičen)
Dejavniki tveganja, ki povečujejo možnost nastanka deformacije hallux valgus:
- spol (10x pogosteje pri ženskah)
- vrsta obutve (ozki in špičasti čevlji)
- prirojena napaka ali predispozicija
- kronično zategnjena ahilova tetiva
- plosko stopalo
- sistemska bolezen (npr. artritis)
Nošnja ozkih čevljev (s peto, ali samo čevljev s peto) med 20. in 40. letom, je lahko ključna za nastanek deformacije v kasnejšem obdobju življenja. Prav tako pa se kaže povezanost z osteoartitisom kolena in kolka, ter s povečanim ITM (indeksom telesne teže) (Hannan, M. T. in idr., 2013).
Preventiva
Izberite obutev, ki se popolnoma prilega stopalu (npr. barefoot), izogibajte pa se visokim petam, kadar je to le mogoče. Ta korak je lahko pomemben faktor pri preventivi nastanka hallux vagusa. Poleg tega pa je pomembno še to, da primerno skrbite za dolžino kit okoli stopala.
Vadba za pomoč pri odpravljanju težav:
- prvi korak pred pričetkom vadbe je prilagoditev obutve (zagotavlja prosto premikanje palca)
- raztezanje mečnih mišic in ahilove tetive
- vaje za krepitev (če pri vajah čutimo bolečino, lahko poskusimo najprej za 30 minut namočiti stopala v toplo vodo):
Prav tako imajo posamezniki ponavadi zategnjeno plantarno fascijo, morda celo plantarni fasciitis, o čemer si lahko več preberete na v blogu “plantarni fasciitis”.
Z vadbo, menjavo obutve in razteznimi vajami lahko vplivamo na težavo le, če se lotimo problema dovolj zgodaj in še ni prišlo do nepovratnih, trajnih sprememb tkiva, npr. sekundarnih kontraktur mehkih tkiv ter sprememb sklepnih površin.
Operativno
Če ni mogoče odpraviti težave konzervativno, ali pa je deformacija že preveč napredovana, je potrebna operacija. Da se po posegu izognemo ponovnemu nastanku, pa so prav tako pomembne zgornje vaje.
Še dve dodatni vaji po operaciji:
Upogib stopala in prijem brisače s palcem (aktivni stopalni lok), ki sta prikazani v naslednjem videu.
Luka Rajh, mag. kin.
______________________________________________
Če imate kronične, nespecifične ali specifične bolečine v hrbtenici (ledveni del, prsni del hrbtenice ali vratu), se srečujete z bolečinami v ramenih, kolkih, kolenih in vam je svetovana nadaljnja vadba pod strokovnim vodstvom, ali pa trpite za kronično boleznijo in bi radi pričeli z gibanjem, prijavite na BREZPLAČNI POSVET in skupaj bomo odkrili kaj je vzrok za vaše težave.