Ahilarni bursitis (retrokalkanealni bursitis) je poznan tudi kot bursitis ahilove tetive, bursitis pete …
Opis poškodbe:
Ahilarni burstitis pomeni vnetje burz – vrečk napolnjenih s sklepno (serozno) tekočino. Burze ležijo med ahilovo tetivo in zadnjim delom petnice in delujejo kot zaščitne blazinice, ki omehčajo drsenje kite. Če burza postane razdražena in vneta, se pojavi močna bolečina na zadnjem delu pete.
Simptomi:
- bolečina na zadnjem delu pete, še posebej na robovih pete,
- otekanje in napihnjen izgled zadnjega dela pete,
- bolečina med spuščanjem pet proti tlom in olajšanje, ko obujete visoke pete (oz. dvignete peto),
- bolečina na zadnji strani pete se običajno pojavi postopoma v nekaj dneh/tednih, lahko pa tudi nenadno, sledi ji lahko otekanje pete.
Vzroki:
Zadnje ugotovitve nakazujejo na povezanost med razdraženostjo burze in insercijsko ahilarno tendinopatijo. Ahilova tetiva se pripenja na zadnjo stran pete, poškodba te tetive na narastišču (lat. insertio – iz tega izhaja insercijski) pa povzroči bursitis, saj se burza stika z vneto ahilovo tetivo, vnetje z le te pa se prenese na burzo.
Zdravljenje:
Zdravimo jo tako, kot bi zdravili insercijsko ahilarno tendinopatijo:
- počitek, hlajenje, raztezanje, masaža, protivnetna zdravila,
- zmanjšanje obremenjevanja ahilove tetive, zmanjšanje pronacije stopala in izboljšanje tehniko teka (če prihaja do supinacije stopala med tekom). Potrebno je izboljšati moč stopala, nekaj vaj najdete v blogu zvin gležnja,
- izboljšanje moči s specifičnimi vajami je ključno za popolno okrevanje,
- hitro odkrivanje vnetja je ključno, če želimo hitro okrevati in se vrniti v šport, prav tako pa se s tem izognemo težjim poškodbam.
Vaje:
- Prvi dve vaji sta namenjeni za raztezanje mečnih mišic, več razteznih/sprostilnih vaj najdete v blogu bolečine v mečih.
- Naslednji vaji predstavljata držanje na prstih. S tem treniramo vzdržljivost mečnih mišic:
- naprej na obeh nogah, ko smo zmožni narediti 3x 45 sekund lahko nadaljujemo s težjo različico,
- držanje na eni nogi. Cilj je 3x 45 sekund na vsaki nogi.
- Naslednja stopnja je dviganje na prste:
- Sonožno: pričnemo s tremi serijami po 15 dvigov, nadaljujemo (ko prvo težavnost naredimo z lahkoto, brez bolečine) s tremi serijami po 30 dvigov in v določenih primerih izvedemo tudi 3x 40 dvigov. Nadaljujemo z enonožnimi dvigi.
- Enonožno: isto stopnjevanje kot pri sonožno.
- Upogib in izteg kolena počasi povečuje ekscentrični del dviga (spuščanje, raztezanje mečne mišice).
- Ekscentrično spuščanje na en nogi (ob prisotnosti bolečine), ko bolečina izzveni povečamo težavnost z nahrbtnikom ali pa z obtežilnim jopičem.
Kako lahko preprečimo vnetje?
- zadostno raztezanje,
- ogrevanje pred vadbo,
- kvalitetna obutev,
- krepitev mišic stopala.
Luka Rajh, mag. kin.
______________________________________________
Če imate kronične, nespecifične ali specifične bolečine v hrbtenici (ledveni del, prsni del hrbtenice ali vratu), se srečujete z bolečinami v ramenih, kolkih, kolenih in vam je svetovana nadaljnja vadba pod strokovnim vodstvom, ali pa trpite za kronično boleznijo in bi radi pričeli z gibanjem, prijavite na BREZPLAČNI POSVET in skupaj bomo odkrili kaj je vzrok za vaše težave.