Plantarni fasciitis ali vnetje stopalnega loka je najpogostejši vzrok bolečine v peti pri odraslih. Težava vključuje vnetje tkiv, ki potekajo na spodnjem delu stopala in povezujejo peto s prsti (plantarna fascija). Plantarni fasciitis največkrat povzroča zbadajočo bolečino, ki se pojavi s prvimi koraki zjutraj. Čez dan pa se običajno s hojo bolečina zmanjša, vendar se lahko vrne v primeru dolgega stanja ali ko vstanemo iz seda. Povečano tveganje za nastanek plantarnega fasciitisa pa imajo osebe s prekomerno telesno težo ali osebe, ki nosijo obuvala brez ustreznega blaženja in/ali veliko pretečejo. Zdravljenje je velikokrat dolgotrajno in težavno.

Simptomi
Tipično se kaže kot zbadajoča bolečina na spodnjem delu stopala, blizu pete. Najhujša bolečina se pojavi zjutraj s prvimi koraki, čeprav jo lahko sproži tudi dolgo stanje ali vstajanje iz stola. Bolečina je ponavadi hujša po vadbi in ne med vadbo.

Vzroki
V normalnih pogojih se plantarna fascija obnaša kot tetiva, ki absorbira udarce in podpira stopalni lok. Če tenzija in pritiski postanejo preveliki, lahko to povzroči manjše poškodbe (natrganine) fascije. Ponovljivo raztezanje in natrganje lahko privede do razdraženja ali vnetja, velikokrat pa vzroka za nastanek plantarnega fasciitisa ni možno točno diagnosticirati.
Debelina plantarne fascije je pri pacientih povečana in znaša 6-10 mm, medtem ko imajo zdrave osebe običajno fascijo debelo 2-4 mm.

https://www.upstep.com/en/plantar-insole-orthotics.html

Anatomija stopala

Dejavniki tveganja
Čeprav se plantarni fasciitis lahko pojavi brez očitnega razloga, obstaja nekaj dejavnikov, ki povečajo tveganje za nastanek:

  • starost: Plantarni fasciitis je najpogostejši med 40. in 60. letom,
  • tip vadbe: aktivnosti, ki proizvajajo veliko sile na peto, tek, skoki; verjetnost se še poveča, če se izvajajo na trdi podlagi.
  • mehanika stopala: plosko stopalo ali stopalo z velikim lokom, lahko poveča možnost zaradi načina razporejanja sile čez stopalni lok, kar poveča obremenitev na fascijo.
  • debelost: povečana telesna teža poveča obremenitev na plantarno fascijo.
  • poklici, kjer se veliko stoji: delo v tovarni, učitelji in ostali, ki med delom večino časa prestojijo na nogah na trdi površini.

Če se z bolečino ne soočimo pravočasno, lahko to vodi v kronično bolečino v peti, ki nam lahko kasneje onemogoča dnevne aktivnosti. Prav tako pa lahko zaradi bolečine trpi vzorec hoje, kar lahko rezultira v bolečini v stopalu, kolenu, kolku ali pa se kaže kot težave s hrbtenico.

Zdravljenje

Raztezne vaje: vaje za direktno raztezanje plantarne fascije in za mečne mišice, čeprav ni veliko študij, ki bi potrdile učinkovitost razteznih vaj za mečne mišice. Veliko bolje se izkažejo direktne vaje za plantarno fascijo. Priporočljivo jih je izvesti že zjutraj, preden vstanemo iz postelje.

Nekaj primerov:

Prvi sklop je namenjen direktnemu raztezanju plantarne fascije:

  • aktivno upogibanje in iztegovanje prstov,
  • aktivno upogibanje in iztegovanje stopala,
  • direkten pritisk na plantarno fascijo z upogibanjem in iztegovanjem prstov.

Drugi sklop je namenjen sproščanju plantarne fascije s pomočjo teniške žogice (kasneje lahko uporabimo tršo, npr. lacros žogico). Vajo na začetku izvajamo sede, kasneje, ko se bolečina ob pritisku zmanjša, pa stoje.

  • masaža z žogico, 30 – 60 s, lahko večkrat ponovimo,
  • pritisk v žogico z upognjenimi prsti in nato iztegovanje prstov, večkrat ponovimo,
  • iztegovanje in upogibanje prstov, medtem ko pritiskamo žogico v tla.

Tretji sklop predstavlja začetne krepilne vaje, dviganje na prste in peto, ponovno naprej sede in nato stoje (veliko ponovitev do 30).

Zadnji sklop pa je namenjen raztezanju mečnih mišic (vsako vajo zadržimo 30 s in ponovimo 3x).

  • raztezanje z iztegnjenim kolenom,
  • raztezanje z upognjenim kolenom,
  • raztezanje s pomočjo elastike.

Počitek
Čeprav lahko počitek pozitivno pripomore in izboljša trenutno stanje, pa literatura minimalno dokazuje, da bi daljši počitek koristil pacientom s plantarnim fasciitisom. V vsakem primeru se je stanje pacientov po 6. mesecih izboljšalo, ne glede na to, ali so imeli počitek ali ne.

Pri zdravljenju se uporabljajo tudi druge metode: taping (poskuša preprečiti pretiran razteg plantarne fascije in prepreči pretirano pronacijo stopala), nočne opornice (vzdržujejo stopalo v dorzifleksiji, da je fascija popolnoma raztegnjena in se zmanjša njena napetost), ortopedski vložki, uporaba kortikosteroidov (ki se injicirajo v točko največje bolečine), zunajtelesna shock-wave terapija…

Luka Rajh, mag. kin.
______________________________________________

Če imate kronične, nespecifične ali specifične bolečine v hrbtenici (ledveni del, prsni del hrbtenice ali vratu), se srečujete z bolečinami v ramenih, kolkih, kolenih in vam je svetovana nadaljnja vadba pod strokovnim vodstvom, ali pa trpite za kronično boleznijo in bi radi pričeli z gibanjem, prijavite na BREZPLAČNI POSVET in skupaj bomo odkrili kaj je vzrok za vaše težave.

Prijavite se na brezplačni posvet!