Bolečine v mečih (zadnjih del goleni) so ponavadi posledica mišičnih krčev ali nategov. Vseeno pa je lahko občasno bolečina v mečih znak česa bolj resnega.
Kaj so bolečine v mečih?
Meča sestavljata dve mišici: m. gastrocnemius in m. soleus. Združita se na ahilovi tetivi, ki je pripeta na petnico.
Prekomerni razteg ali natrganje katerekoli izmed teh dveh mišic imenujemo nateg mečnih mišic. Običajno je prisotna nenadna bolečina v meči, lahko se celo zasliši pok oz. začuti natrganje. Pri nategu mečnih mišic je možno opaziti tudi:
- bolečino, ki je lahko blaga in topa ali pa intenzivna in zbadajoča,
- meča so lahko zategnjena in šibka pri hoji
- težko se povzpnete na prste
- modrice na meči 1 ali 2 dni po poškodbi
Kaj povzroči bolečine v mečih?
Bolečine v mečih ponavadi povzročijo krči, ko se mišice nenadoma skrčijo. To se lahko zgodi, če ste izvajali kakšne nove vaje, ste dehidrirani ali pa ste v deficitu mineralov. Krči normalno izvenijo hitro in spontano.
Če ste preobremenili mečne mišice ali pa jih niste uporabljali pravilno, se lahko pojavi natrganje mišice ali ahilova tendinopatija, pri kateri pride do vnetja ahilove tetive.
Pojavijo se tudi pri ljudeh z nekaterimi drugimi težavami, kot so na primer:
- išias,
- diabetična periferna nevropatija
- utesnitveni ali kompartment sindrom.
Kako si lahko pomagate?
Če imate mišične krče, si rahlo zmasirajte ali raztegnite mišice, če pa je prišlo do natega ali ahilove tendinopatije, pa najprej uporabite metodo RICE:
- R: počitek
- I: hlajenje
- C: kompresija – povijete mečo
- E: elevacija ali dvig uda nad višino srca.
Posvetujte se svojim zdravnikom, da presodi o resnosti poškodbe, nato pa si lahko pomagate tudi s spodnjimi vajami. Če pa iščete strokovno pomoč, se prijavite na brezplačni posvet in skupaj bomo odpravili vaše težave.
Luka Rajh, mag. kin.
______________________________________________
Če imate kronične, nespecifične ali specifične bolečine v hrbtenici (ledveni del, prsni del hrbtenice ali vratu), se srečujete z bolečinami v ramenih, kolkih, kolenih in vam je svetovana nadaljnja vadba pod strokovnim vodstvom, ali pa trpite za kronično boleznijo in bi radi pričeli z gibanjem, prijavite na BREZPLAČNI POSVET in skupaj bomo odkrili kaj je vzrok za vaše težave.